Podatki

Samochody osobowe w firmie – projekt

W roku 2019 planowane są duże zmiany w zakresie podatków dochodowych. Jedną z ważniejszych jest zmiana rozliczania kosztów związanych z wykorzystywaniem w działalności samochodów osobowych nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych. Wydatki związane z tymi samochodami obecnie rozliczane są w ramach kilometrówki.

 

Przewidywane rozwiązania dla samochodów nie stanowiących środków trwałych.

 

Koszty użytkowania wyżej wymienionych samochodów mają być rozliczane w sposób uproszczony. Podatnikom będzie przysługiwała możliwość rozliczenia 20% wszystkich poniesionych wydatków eksploatacyjnych. Rozwiązanie to zmniejszy nakład pracy związanej z rozliczeniem, niestety należy liczyć się z tym, że będziemy mogli odliczyć mniejsze kwoty kosztów.

 

Co z samochodami stanowiącymi środki trwałe?

 

Zmiany dosięgną również podatników, u których samochody osobowe stanowią środki trwałe. Rozwiązanie ma być analogiczne do tego, które już funkcjonuje w przepisach o VAT, tzn. albo ewidencja przebiegu pojazdu jak dla VAT, co da możliwość rozliczenia 100% wydatków, albo 50% w przypadku gdy podatnik nie będzie prowadził ewidencji.

 

Pozostałe projektowane zmiany.

 

Zmianie ma ulec także obowiązujący dzisiaj limit 20 000,00 euro, który służy do ograniczania zaliczenia w koszty amortyzacji i ubezpieczenia samochodów osobowych. Ma on zostać podwyższony do 150 000,00 zł. Limit ten obejmie również opłaty z tytułu leasingu operacyjnego, najmu i dzierżawy. Przepisy przejściowe przewidują możliwość stosowania do końca 2020 roku starych zasad dla umów zawartych przed ogłoszeniem nowelizacji, jeśli nie były one modyfikowane po dniu jej ogłoszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *