Napoje sojowe – zdrowsza alternatywa mleka

Wyroby sojowe zyskują w ostatnich latach dużą popularność. Soja w niektórych przypadkach z powodzeniem czasami zaczyna wypierać bardziej tradycyjną żywność. Napoje sojowe to jeden z przykładów takiego właśnie zjawiska. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie wyroby były absolutną abstrakcją, a dziś do wyboru mamy mleka sojowe, jogurty, a nawet sojowe śmietanki. W wielu smakach i całkowicie naturalne. 

Czy napoje sojowe są rzeczywiście zdrowsze?

Szczególnie dużym zainteresowaniem klienci darzą napoje sojowe, potocznie nazywane mlekami. To zdrowsze odpowiedniki mleka krowiego. Mogą je spożywać zarówno osoby z nietolerancją laktozy, białek mleka, jak również wegetarianie i weganie, którym zależy na właściwym skomponowaniu diety. W przypadku diety wegańskiej należy zwrócić uwagę na ewentualne dodatki w tego typu produktach. Większość z nich faktycznie nie ma substancji pochodzenia zwierzęcego, ale czasami zdarzają się produkty z dodatkiem kazeiny. Inną kwestią związaną ze składem napojów sojowych jest fortyfikacja witaminami i minerałami. Wiele spośród napojów sojowych zawiera dodatek wapnia oraz witaminy B12, co jest szczególnie ważne w przypadku osób świadomie rezygnujących z tradycyjnego mleka. Co bardzo ważne mleka sojowe pełnią w kuchni dokładnie takie same funkcje jak tradycyjne mleko od krowy. Z powodzeniem przyrządzimy na jego bazie naleśniki, upieczemy ciasta, a także zrobimy kakao i inne pyszności.

Gdzie kupimy napój sojowy?

Sporą zaletą mleka sojowego jest również jego szeroka dostępność. Dawniej, by zakupić taki produkt musieliśmy poszukiwać sklepów ze zdrową żywnością, a dziś mleka sojowe i wiele podobnych produktów często mają swoje dedykowane półki w popularnych supermarketach. Sklepy ze zdrową żywnością z kolei oferują dużo szerszy wybór producentów wyrobów sojowych, a także ciekawe promocje.

Najważniejsze korzyści mleka sojowego:
– niska cena w porównaniu do mleka tradycyjnego;
– duży wybór smaków;
– zdrowy i bezpieczny skład;
– szeroka dostępność w wielu sklepach;
– dostępne również w formie proszku.